TEMATICA pentru admiterea la studii universitare de masterat sesiunea iulie, septembrie 2017 - Domeniul CHIMIE

Universitatea Tehnica Cluj Napoca

Centrul Universitar Nord din Baia Mare

Facultatea de Stiinte

Departamentul de Chimie si Biologie

TEMATICA

pentru admiterea la studii universitare de masterat

sesiunea iulie, septembrie 2017

Domeniul : CHIMIE

Programele de studii: 1. CHIMIE DIDACTICA

2. METODE DE ANALIZA UTILIZATE IN CONTROLUL

CALITATII MEDIULUI SI PRODUSELOR

Proba orala va consta din prezentarea CV-ului, argumentatia alegerii progamului de masterat, asteptarile de la programul de studiu ales si prezentarea subiectului din  urmatoarea tematica.

Tema 1. Notiuni generale privind una din clasele de compusi chimici organici/anorganici studiati la disciplinele de licenta    (la alegere)

Bibliografie:

1. Compusi organici cu functiuni simple, Zoita Berinde, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2014

2. Chimia compusilor cu functiuni simple si a alimentelor, Anca Peter, Camelia Nicula, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2011

3. Biochimie descriptiva, Camelia Varga, Editura Universitatii de Nord Baia Mare, 2008.

4. Chimie generala, C.D. Nenitescu, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1979.

5. Chimie organica, C.D. Nenitescu, Vol I, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1981

Tema 2. Prezentarea unei metode de analiza instrumentala sau a unei metode de analiza fizico-chimica studiate la disciplinele de licenta  (la alegere)

Bibliografie:

1. Metode instrumentale de analizã, Gheorghe Vâtca, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2006

2. Tehnici avansate de analiză instrumentală utilizate în industria alimentară, chimie și mediu, Thomas Dippong, Cristina Mihali, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2017.

3. Analiza fizico-chimică a alimentelor utilizand metode instrumentale de analiză, Thomas Dippong, Cristina Mihali, Ed. Risoprint, Cluj Napoca , 2015