CONCURSUL DE CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ Ediţia a 11-a, 28 ianuarie 2022

CONCURSUL DE CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ

Ediţia a 11-a, 28 ianuarie 2022

Concursul de CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ, organizat de către Departamentul de Chimie şi Biologie din cadrul Facultăţii de Ştiinţe a Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, se adreseaza elevilor claselor a 12-zecea de la toate tipurile de licee, teoretice, industriale și vocaționale.

Concursul CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ Baia Mare 2022 este organizat pe trei secțiuni:
  1. secțiunea CHIMIE
  2. secțiunea BIOLOGIE
  3. secțiunea INDUSTRIE ALIMENTARĂ

Concursul CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ Baia Mare va avea loc în data de 28 ianuarie 2022, ONLINE, de la ora 12.00 pentru secțiunea CHIMIE și secțiunea INDUSTRIE ALIMENTARĂ și de la ora 14:00 pentru secțiunea BIOLOGIE [concursul se organizează la ore diferite pentru a permite participarea doritorilor la două sau trei secțiuni].
Înscrierea la concursul CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ Baia Mare se face ONLINE, în perioada 4 ianuarie–21 ianuarie 2022, prin completarea datelor cerute în formularul de înscriere pe care îl găsiți la adresa:

Concursul oferă candidaților posibilitatea verificării cunoștințelor de chimie, biologie sau industrie alimentară și alimentație publică, dar este și un criteriu alternativ de selecție la Concursul de admitere 2022 pentru oricare din cele 5 specializari coordonate de către Departamentul de Chimie si Biologie:

1. Chimie medicala,
2. Biologie,
3. Controlul si expertiza produselor alimentare,
4. Ingineria produselor alimentare.

Nota obținută la concursul CHIMIE-BIOLOGIE-INDUSTRIE ALIMENTARĂ Baia Mare 2022, va putea fi folosită la calculul mediei de admitere, în funcție de metodologia de admitere. Pentru fiecare secțiune, concursul constă din intrebari teoretice și/sau probleme tip grilă cu un singur răspuns corect din cinci variante, din urmatoarele teme, la alegere:

CHIMIE
Tema 1. Structura atomului. Legaturi chimice.
Tema 2. Metale și Nemetale: Metode de obținere și proprietăți chimice (Natriu, Magneziu, Aluminiu,
Fier, Cupru respectiv Halogeni, Oxigen, Sulf, Azot)
Tema 3. Soluții: Concentrații procentuale și molare; Amestecuri de soluții; pH-ul soluțiilor apoase.
Tema 4. Termochimie : Fenomene endoterme si exoterme; Variatia de entalpie în reacțiile chimice;
Legea lui Hess și aplicarea ei.
Tema 5. Hidrocarburi: Alcani; Alchene; Alchine; Arene.

BIOLOGIE
Tema 1. Structura, ultrastructura şi rolul componentelor celulei procariote si eucariote (enunţarea funcţiei fără descrierea mecanismelor);
Tema 2. Genetică umană: complementul cromozomial uman; mutageneza, factorii mutageni; anomalii
genetice asociate cancerului uman; sfaturi genetice si diagnoza prenatala;
Tema 3. Tesuturi vegetale;
Tema 4. Funcţia de reproducere (Reproducerea la plante: asexuată (specializată si vegetativă) si sexuată (floarea - structură; fecundaţie; sămânţă - alcătuire; fruct - tipuri reprezentative de fructe). Tema 5. Sistemul nervos somatic. Măduva spinării - configuraţia externă, structură internă, funcţii: funcţia reflexă; funcţia de conducere (clasificarea căilor de conducere şi rolul acestora);
Tema 6. Analizatori. Analizatorul vizual (structură şi fiziologie) - segmentul receptor, segmentul de
conducere şi proiecţia corticală.
Tema 7. Acizii nucleici: compoziţia chimica; structura primara şi secundara a ADN-ului; proprietatile si functiile ADN-ului; tipuri de ARN; codul genetic.

INDUSTRIE ALIMENTARĂ ȘI ALIMENTAȚIE PUBLICĂ
Tema 1. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale semințelor de floarea soarelui
Tema 2. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale uleiului
Tema 3. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale cărnii
Tema 4. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale preparatelor din carne
Tema 5. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale laptelui
Tema 6. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale produselor lactate acide
Tema 7. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale legumelor și fructelor
Tema 8. Determinarea caracteristicilor senzoriale ale conservelor de fructe obținute prin sterilizare: compoturile.

Go back